Posted on Leave a comment

Zobne težave pri ostalih malih sesalcih

Zobne težave se ne pojavljajo izključno pri psih in mačkah, temveč imajo lahko težave z njimi tudi naši ostali mali pacienti, med katerimi prevladujejo morski prašički in kunci.

Zaradi svoje majhnosti in ljubkosti so pritlikavi kunci in mali glodavci, kot so morski prašički, činčile in deguji, priljubljen hišni ljubljenček za mnoge. Tudi oni, kot ostale hišne živali, lahko zbolijo in potrebujejo veterinarsko pomoč, še posebej radi pa imajo težave z zobki.

Zobje glodavcev in lagomorfov, kamor spadajo kunci, rasejo celo življenje živali in potrebujejo stalno nego s primerno prehrano in igračami.


Prehrana


Prehrana ima pri zdravju zobkov največjo vlogo. Glavna sestavina prehrane kuncev in glodavcev so trava in zelenje, kvalitetno suho seno in vejice sadnega drevja. Taka hrana ima v sebi dovolj kristalov, ki ob žvečenju brusijo zobno površino in ohranjajo dolžino zobkov primerno. Na trgu je mnogo mešanic hrane za male sesalce, ki pa imajo večinoma neprimerno sestavo. Vsebujejo žitarice in sadje, ki ne vsebujejo kristalov, so pa sladkega okusa in posledično všečni živalim. Mnogi hišni ljubljenčki iz tovrstnih muslijev pojedo samo sladke, kalorične sestavine, ki ne pripomorejo k brušenju zobkov. Pogosta posledica pa je tudi debelost. Posebno pozornost je tako potrebno posvetiti izbiri hrane, pri kateri naj bo vodilo sestava in ne izgled. Briketi iz trav in zelišč, ki na prvi pogled izgledajo zelo dolgočasno so bistveno boljša izbira od pisanih muslijev.


Kalcij- je mineral, ki je nujen zazdrave zobe. Če predstavlja večino obroka živali sveža trava, zelenje in kvalitetno seno, ga dobi dovolj. Pomemben vir kalcija je tudi mikro prah, ki nastaja med žvečenjem zaradi brušenja.


Metabolna bolezen zob


Metabolna bolezen zob je sindrom, ki je posledica prehrane, pomanjkljive s kalcijem. Uravnotežena prehrana je pomembna že pri brejih samičkah, saj je kalcij potreben že za zdravo zasnovo zobovja. Pri uravnoteženi prehrani, ki temelji na sveži travi, zelenju in kvalitetnem senu, ga v večini dobijo dovolj. Nasprotno, ga v prehrani, ki temelji na muslijih močno primanjkuje, hkrati pa žita vsebujejo snovi, ki vežejo kalcij v črevesju, tako da ga žival ne more izkoristiti. Posebna težava metabolne bolezni kosti, pa je slabo sidranje zob v čeljusti. Zobki se tako med izraščanjem začnejo obračati, kar pomeni, da si zobne ploskve niso več komplementarne in se ne brusijo pravilno. To privede do nastanka špičk, ki se lahko med žvečenjem zarijejo v sluznico lic ali v jezik. Ker je to zelo boleče, žival začne zavračati najprej trdo, nato pa vso hrano. Metabolna bolezen zob, se lahko razvije že med razvojem živali, pokaže pa se običajno med odraščanjem živali, lahko tudi v starejših letih.


Da ima naš kunec ali glodavec težave z zobki, se običajno pokaže postopoma. Žival začne zavračati tršo hrano in se posveča predvsem mehkim sestavinam. Zavrača tudi seno in svežo hrano, če je trše konsistence. Sčasoma popolnoma preneha jesti, kar je znak za alarm. Na težave z zobmi lahko kaže
tudi povečano solzenje in slinjenje, čepenje v kotu in zmanjšana aktivnost živali. V tem primeru je nujen obisk veterinarja.

Priprava na pregled v splošni anesteziji. Vir: lasten arhiv
Nepravilno izraščanje sekalcev. Metabolna bolezen zob. Vir: lasten arhiv
Poškodba sekalca zaradi grizenja kletke. Vir: lasten arhiv

Ob prihodu v ambulanto, bo veterinar najprej pregledal zobovje s pomočjo otoskopa in pretipal čeljust, da se prepriča ali težave res izhajajo iz zob. Nato sledi stomatološki poseg, ki se ga izvaja v splošni anesteziji, živali se pobrusi zobke in odstrani špičke, ter po potrebi skrajša tudi sprednje zobe. Lastniki mnogokrat opazijo samo izredno dolge sprednje zobke, vendar je vedno potrebno pregledati tako sprednje kot zadnje, saj so nepravilno izraščeni in obrabljani prednji zobki posledica težav z meljaki. Žival po posegu odide domov še isti dan. V kolikor se težave z zobmi, kljub primerni prehrani ponavljajo, gre najverjetneje za metabolno bolezen zob, ki lahko izhaja še iz gnezda. V tem primeru je potrebno redno krajšanje zob pri veterinarju, takoj ko opazimo, da je žival zmanjšala vnos trše hrane.

Pogosta razvada kuncev in malih glodavcev je tudi grizljanje najrazličnejših predmetov, ki niso namenjeni igri in grizenju. Sem spadajo predvsem leseno pohištvo, električni kabli in kovinski deli kletke. Med tem početjem lahko pride do zloma zoba ali poškodbe zobne korenine, pri električnih kablih pa stresa elektrike, ki lahko poškoduje zobe. V primeru poškodbe ali zloma enega od zob, se rade razvijejo težave z zobki, saj si ti niso več komplementarni in brušenje ni več pravilno.

Malokluzija zaradi metabolne bolezni zob. Vir: lasten arhiv
Vir: Lasten arhiv
Korekcija zob v splošni anesteziji. Vir: lasten arhiv
Dodaj odgovor